Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Spotkanie "Ku Pamięci"

Data publikacji: 2018-11-07, Data modyfikacji: 2018-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
  W ramach projektu Godność, Wolność, Niepodległość  w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tkaczy Śląskich  w Kamiennej Górze odbyło się spotkanie uczniów z panem Wojciechem Błęckim, prezesem Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich we Wrocławiu. Zacny gość w krótkim zarysie przedstawił tworzenie się szwadronu polskiego w Ungheni (miejscowość w Mołdawii) w 1918 roku, jego udział w walce o kształt wschodnich granic, aż do uzyskania oficjalnej nazwy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Uczniowie dowiedzieli się, że nazwa pułku kawalerzystów została nadana w sierpniu 1919 r. i wiązała się ze zwycięską bitwą ułanów z wojskami ukraińskim w lipcu 1919 r. W tym okresie wojska nieprzyjaciela zajęły miasteczko Jazłowiec, ale klasztor sióstr niepokalanek, w którym skryła się okoliczna ludność, nadal był w rękach polskich. Około 600 ułanów przeciwstawiło się prawie sześciokrotnie większej sile wroga i ją pokonało. Wzięci do niewoli żołnierze nie wierzyli, że przegrali starcie z tak małą liczbą kawalerzystów.   Pan Wojciech Błęcki zaprezentował uczniom ułańskie siodło z lat trzydziestych ubiegłego stulecia oraz replikę szabli. Zademonstrowane rekwizyty szczególnie zainteresowały chłopców. Mieli oni możliwość wykonania kilku ruchów szablą. Jak się okazało, nie było to zbyt łatwe, ponieważ posługiwanie się ważącą blisko kilogram bronią wymaga niezwykłej sprawności ręki. Spotkanie przybliżyło uczniom historię 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz jego udział w walce o naszą niepodległość. Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.  

Pełna treść wiadomości na: kamiennagora.pl/pl/aktualnosci/spotkanie-ku-pamieci.html
UM Kamienna Góra, Źródło artykułu: www.kamiennagora.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamiennogórski - powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Kamiennej Górze. W skład powiatu wchodzą gminy: Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów, zajmując łącznie powierzchnię 396 km kw.

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: dwa rezerwaty przyrody (Kruczy Kamień w Górach Kruczych i Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie), Kolorowe Jeziorka oraz sztuczny zbiornik w Bukówce; do zabytków zaliczane są: Ruiny Zamku Grodztwo, Zespół klasztorny cystersów w Krzeszowie, Lubawski ratusz, ratusz w Kamiennej Górze czy wybudowany w kształcie prostokąta rynek kamiennogórski.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na przemyśle włókienniczym, maszynowym i spożywczym. Na terenie stolicy powiatu działa Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A..

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 5.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola